رئیس اداره حفاظت محیط زیست ثلاث باباجانی:

دشت حر: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی از اتلاف ۷۰۰ قطعه ماهی در رودخانه هواسان در بخش ازگله بر اثر عملیات عمرانی یک شرکت پیمانکاری خبر داد.

به گزارش دشت حر ، مأمورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی در پی گشت و کنترل و پایش مناطق حوزه استحفاظی متوجه قطع کامل جریان آب رودخانه هواسان واقع در بخش ازگله شدند.

آزاد شیخ ویسی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی در این خصوص گفت: یک دستگاه بیل مکانیکی که در حال انجام عملیات برداشت مجاز شن و ماسه رودخانه ای بود که راننده شرکت پیمانکار برخلاف قوانین و ضوابط حاکم محیط زیست و قانون توزیع عادلانه آب اقدام به ایجاد سد خاکی در مسیر رودخانه کرده که منجر به بسته شدن کامل جریان آب و تلفات آبزیان شده بود.

p2

وی افزود: مأمورین این اداره،بلافاصله از ادامه کار بیل مکانیکی ممانعت و راننده را مجاب به برداشتن سد خاکی نموده تا آب مجدداً در مسیر رود جریان یابد.

آزاد شیخ ویسی در ادامه تصریح کرد: ضمن تهیه مستندات لازم و برآورد میزان تلفات ماهیان،در محل صورتجلسه انجام و پس از وصول ضرر و زیان وارده به محیط زیست پرونده تنظیمی به همراه مسئولین شرکت خاطی جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی گردید.

p3

شیخ ویسی بیان داشت: گرچه برداشت شن و ماسه از نظر فعالیت های توسعه ای و اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است ولی متأسفانه انجام این عملیات از بستر رودخانه ها عوارض ناخوشایندی از نظر ژئومورفولوژیکی و به تبع آن باعث پیامدهای زیست محیطی و شیمیایی تا کیلومترها در بالا دست و پایین دست رودخانه و نابودی اکوسیستم و ارگانیسم های زنده میگردد.

p4

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی در پایان گفت: امروزه برای حفاظت از محیط زیست،تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی و دستیابی به اهداف توسعه پایدار و جلوگیری از تخریب های محیط زیستی رعایت ملاحظات زیست محیطی در فعالیت های اقتصادی و عملیات عمرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که این امر نیازمند توجه بیش از پیش مسئولین مرتبط با  اجرا و احداث پروژه های عمرانی و طرح های توسعه ای  می باشد و به تبع پیمانکاران نیز باید ضوابط و مقررات محیط زیست را رعایت نمایند.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۰۸/۲۴ - ۲۲:۵۰

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب