دشت حر: فرماندار ثلاث باباجانی از اختصاص ۱۷ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی پروژه های آب و فاضلاب روستای مرزی شیخ صله این شهرستان خبر داد.

به گزارش دشت حر، یدالله شکری ، با بیان اینکه این اعتبار از محل اعتبارات تنش آبی تامین شده است، افزود: چاه تامین آب شرب روستای شیخ صله در ورودی روستا به عمق ۱۷۰ متر حفاری شده  که در مرحله آزمایش  قرار دارد و ۱۰ میلیارد ریال از این اعتبار برای ساماندهی چاه آب هزینه می شود.

شکری ادامه داد: هفت میلیارد ریال نیز برای ساماندهی فاضلاب این روستا هزینه می شود و مقرر است این اعتبار برای اجرای خط انتقال داخل روستا هزینه شود.

وی با بیان اینکه بسیج سازندگی متولی اجرای پروژه ساماندهی فاضلاب روستای شیخ صله است و موافقت مبادله نامه ها در حال انجام است، اضافه کرد: برای تکمیل این پروژه ۲۵ میلیارد ریال نیاز است که تا کنون هفت میلیارد ریال آن تامین شده و در حال رایزنی برای جذب بخشی دیگر از اعتبارات هستیم.

شکری اظهار کرد: با توجه به مشکلات پیش آمده برای مردم روستای شیخ صله در سال گذشته، ساماندهی آب و فاضلاب این روستا در دستور کار مدیران قرار گرفت و اعتبارات لازم برای آن در نظر گرفته شده است.

در اواسط شهریورماه  سال گذشته تعدادی از اهالی روستای شیخ صله با علایم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کردند که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تعداد آنها را ۳۴۰ نفر اعلام کرد.

به گفته وی، اکثر این افراد به صورت سرپایی درمان و کمتر از ۵۰ نفر نیز در بیمارستان های جوانرود، ثلاث باباجانی و کرمانشاه بستری شدند.

مدیرکل وقت مدیریت بحران استان نیز، علت مسمومیت اهالی روستا را آلودگی آب با فاضلاب اعلام کرده بود.

وی گفت: بعد از ۲ مرحله بررسی و آزمایش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه آلودگی آب ناشی از فاضلاب تایید شده است.

آنگونه که اعلام شد سیستم فاضلاب خانه های روستای شیخ صله به صورت چاه جذبی است و ارتفاع چشمه تامین کننده آب حتی تا سه متر هم از برخی خانه های روستا پایین تر است و همین موضوع منجر به نشت فاضلاب به آب چشمه و آلوده کردن آن شده است.

تاریخ انتشار مطلب:۱۴۰۰/۰۵/۰۸ - ۱۴:۱۵

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب