یادداشت؛

یادداشت/سامان حیدری

از این به بعد تمام دنیا با قدرت پول خواهد چرخید و سیاست هم زیر مجموعه آن خواهد شد، این گزاره امروز در خواندن خبری تحت عنوان چرخش عمان به سمت ائتلاف عربستان و هم‌ پیمانانش ذهنم را با خود درگیر کرد.

البته پیش‌ تر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این حقیقت را نمایان کرده بود، رئیس‌جمهور شدن ترامپ برای من یک پیام داشت: پول حاکم جهان شد! در کارزار انتخاباتی آمریکا نمایان شد که از این به بعد، به قدرت رسیدن نیازی به پشتوانۀ سیاسی ندارد و تنها نیازش پشتوانه مالی است.

ترامپ با پشتوانه مالی خود رقیبانی را از پیش روی خود برداشت که در ابتدای راه، اکثر تحلیل گران و سیاستمداران دنیای سیاست بر این باور بودند که برنده اصلی همانا رقیبان او هستند، اما واقعیت چیز دیگری را نمایان کرد که سال‌هاست زمینه فراهم می‌ شود برای ظهورش؛ بله! ظهور پول! و این ظهور کمر تمام سیاستمداران را مجبور به خم کردن در مقابل خود کرد.

این واقعیت به حدی باور نکردنی بود که تحلیلگران دنیای سیاست پیروزی درون‌ حزبی ترامپ را با خوش‌ اقبالی رقیب حزب مقابلش-هیلاری کلینتون- یکی می‌ دانستند و مسیر رئیس‌جمهور شدن کلینتون را آن قدر روشن متصور می‌ شدند که نیازی به تحلیل نمی‌دیدند، غافل از اینکه وجه سیاست با وعده ‌و وعیدها و پنهان‌ کاری‌ هایش، در طول تاریخ به ‌مرور جذابیتش را از دست داد و اکنون نوبت ظهور و خودنمایی چیز دیگری است که سال‌ هاست روح و جسم انسان‌ها را در قالب سیاست، فرهنگ، اقتصاد و … به اسارت خود در آورده است و با اعلام حضورش تمام وقایع تاریخ را به نام خود ثبت کرد.

واقعیت این است که در نهایت همین خودنمایی پول بود که هیلاری کلینتون و سیاستمداران را متحیر ظهور خود کرد و سر تعظیمشان را در مقابل خود دید، شاید بتوان روزِ پیروزی ترامپ را روزِ ” آزادی پول ” نامید.

روزهای بی‌ رحمی در انتظار مردم کشورهای بی‌سرمایه و کم سرمایه خواهد بود، سرمایه نه‌ تنها روی خوشی به فقر نشان نخواهد داد، بلکه امضای رضایتش پای سند نابودی فقیر هم  نقش خواهد بست و یکه‌ تاز میدان خواهد شد.

یادداشت/سامان حیدری

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۲۲:۴۵


پربيننده ترين ها

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب