دشت حر: ماموستا ملا قادر قادری در دیدار مدیر، کارکنان و اولیای دانش آموزان مدرسه استثنایی طلوع پاوه با ایشان، ضمن تقدیر از صبر و بردباری این خانواده ها، گفت: باوجود این رنج و مشقت، بسیاری از شما قرآن را به فرزندان معلول خود آموزش داده ‌اید، کاری که ما نتوانسته ‌ایم با فرزندان سالم خود انجام دهیم.

به گزارش دشت حر ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه، ماموستا ملا قادر قادری در دیدار کارکنان و اولیای دانش آموزان مدرسه استثنایی طلوع که به همت موسسه خیریه قباء پاوه تدارک دیده شده بود، در ابتدای سخنان خود ضمن عرض خیرمقدم به کلیه حضار خصوصاً اولیای دانش آموزان به نقش پررنگ مدیریت آموزش‌ و پرورش پاوه در باب امورات فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: از وقتی‌ که آقای برزگر به ‌عنوان مسئول آموزش ‌و پرورش شروع به کار نموده شاهد تحول خوبی در امورات فرهنگی و آموزشی بوده‌ ایم و اثرات آن در افکار عمومی مثبت بوده است.

 ایشان در ادامه دین مبین اسلام را دین کمک به همنوع دانست و بیان داشت: اگر صفحات قرآن و سنت نبوی شریف دینمان را مرور کنیم در می‌یابیم که دین اسلام، دینِ کمک به فقراء و درماندگان و آیین کمک به کسانی است که در جامعه دارای مشکلات هستند و  پیامبر ما حضرت خاتم نیز چه قبل از رسالت و چه بعد از رسالت این گونه بودند.

 ماموستا قادری سپس به داستان دختر حاتم طایی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: عدی پسر حاتم طایی با شنیدن خبر رسالت حضرت، شبه‌ جزیره عربستان را ترک کرد و به شام رفت و عشیره آن‌ها حاضر به قبول ایمان نشدند و با مسلمانان وارد جنگ شدند، عده ‌ای از آنان اسیر، که یکی از این اسراء دختر حاتم طایی بود، او خود را به پیامبر اسلام رسانید و گفت: پدر من همواره به مهمان احترام می‌گذاشت ایتام را دستگیری و فقرا را حمایت و از مظلوم دفاع می کرد، حال هر کاری که با من می‌کنید جلو چشمان مردم انجام ندهید، وقتی پیامبر اسلام فهمیدند که او دختر حاتم طایی است، فرمودند: او را آزاد کنید زیرا پدر او کارهایی انجام داده است که شایسته تقدیر است.

 امامجمعه پاوه با اشاره به اینکه خداوند با کسی دشمنی و عداوت ندارد، افزود: خداوند ظالمان و کفار را به خاطر فساد، ظلم و اشتباهشان دوست ندارد؛ معهذا با احدی دشمنی و عداوت ندارد زیرا همه مخلوق او هستیم؛ و شما اولیای محترم نیز که فرزند معلول در منزل دارید، یقین داشته باشید که خداوند دشمن شما نیست و این‌ها همه مشیت و امتحان الهی هستند.

 ماموستا قادری بابیان اینکه بسیاری از مشکلات در تولد فرزندان معلول زائیده خود ماست، عنوان کرد: امروزه بسیاری از مشکلات جامعه عدم رعایت در خصوص ازدواج ‌های فامیلی، عدم توجه به آزمایشات ژنتیک و مسائل بهداشتی و پزشکی و عدم رعایت توصیه‌ های طبی است و بخشی هم مشیت و امر پروردگار است که سهم بعضی از انسان‌ها داشتن فرزندانی است که از لحاظ جسمی و فکری دارای مشکلات ‌اند.

 وی سپس به ذکر حدیثی از پیامبر اسلام پرداخت و گفت: پیامبر اسلام فرموده‌ اند: با فامیل خود ازدواج نکنید، زیرا در نفس شما مؤثر است و نمی‌ توانید از زندگی خود لذت ببرید.

 ایشان نبودن سواد کافی پدر و مادر را در امر ازدواج فرزندان تأثیرگذار عنوان کرد و ادامه داد: بسیاری از پدران و مادران سواد و علم لازم را ندارند و از مسائل پزشکی و ژنتیکی هم بی ‌اطلاع هستند و پسران و دختران هم که رشدشان به حدی نرسیده که خوب و بد خود را تشخیص دهند، به بعضی ازدواج‌ ها تن می‌دهند که در دراز مدت سبب بروز مشکلات فراوان می‌شود.

 وی در ادامه به سخنی بسیار زیبا از امام محمد غزالی پرداخت و گفت: امام محمد غزالی می‌فرماید: هر خانواده ‌ای که می‌خواهد فرزندانش از نظر فکری و جسمی درست بار بیایند، باید قبل از ازدواج به فکر تربیت آن‌ها باشد و این امر میسر نخواهد شد مگر اینکه یک زن خوب از خانواده‌ ای خوب و سالم برای فرزندانش انتخاب کند.

 امام‌جمعه پاوه خطاب به خانواده ‌هایی که فرزندان معلول دارند، گفت: بنده می‌دانم که روزگار بر شما سخت می‌گذرد اما بدانید که این امتحان پروردگار است که به شما فرزندانی عطا فرموده که از لحاظ جسمی دارای مشکلات هستند.

 وی با تقدیر از صبر و بردباری این خانواده ها تصریح کرد: با وجود این رنج و مشقت، بسیاری از شما قرآن را به فرزندان معلول خود آموزش داده‌اید، کاری که ما نتوانسته‌ ایم با فرزندان سالم خود انجام دهیم، لذا بنده این توفیق را به شما تبریک عرض می‌کنم و از خداوند بزرگ می‌خواهم عزت دنیا و آخرت را به تک ‌تک شما عطا فرماید.

امام جمعه پاوه در پایان گفت: بنده مشکلات تک ‌تک شما عزیزان را یادداشت نموده‌ ام و با تمام توان این مشکلات را به گوش مسئولان امر خواهم رساند.

 لازم به ذکر است که در ابتدای این دیدار ریاست اداره آموزش و پروش پاوه گزارشی در خصوص مدرسه استثنایی طلوع ارائه داد و سپس مدیر، مربیان و اولیای دانش آموزان نیز به بیان مشکلات مدرسه و فرزندان خود پرداختند.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۵/۱۱/۰۵ - ۲۱:۲۷

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب