آوای دشـــت حُـــر : تقسیم آراء مردم بین نامزدهای انتخابات مجلس دهم در چهار شهرستان منطقه اورامانات موضوعی است که منجر به پیچیده شدن وضعیت انتخابات در این حوزه انتخابیه شده است، بطوریکه نمی توان پیش بینی قاطعی از سرنوشت این دوره از انتخابات ارائه نمود. اما تحلیل شرایط با بهره گرفتن از نظرات صاحبنظران […]

22012035002_2

آوای دشـــت حُـــر : تقسیم آراء مردم بین نامزدهای انتخابات مجلس دهم در چهار شهرستان منطقه اورامانات موضوعی است که منجر به پیچیده شدن وضعیت انتخابات در این حوزه انتخابیه شده است، بطوریکه نمی توان پیش بینی قاطعی از سرنوشت این دوره از انتخابات ارائه نمود. اما تحلیل شرایط با بهره گرفتن از نظرات صاحبنظران بومی آن منطقه می تواند وضعیت را تاحدودی روشن نماید و در اولین یادداشت قصد داریم به تحلیل وضعیت انتخابات در شهرستان ثلاث باباجانی بپردازیم.

انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی در شهرستان ثلاث باباجانی با دوره های دیگر با تفاوت هایی همراه است و این تفاوت را می توان در تقسیم آراء بین نامزدهای انتخابات ناشی از روابط بیرونی و یکسری زدوبندها دید. به هرحال باید پذیرفت، انتخابات این دوره در حوزه انتخابیه پاوه و اورامانات از پیچیدگی های خاصی برخوردار بوده و هر روز از ایام باقی مانده به برگزاری انتخابات، نتایج بنابرشرایط ایجاد شده، می تواند دستخوش تغییرات جدی شود.

اگرچه شواهد اولیه حکایت بر صدرنشینی قاطع یکی از گزینه ها در شهرستان ثلاث باباجانی داشت، اما بنابر اخبار دریافتی دخالت بعضی از مولفه های تأثیرگذار موجب شده که پیش بینی قبلی دیگر چندان با قاطعیت همراه نباشد. براین اساس بعضی از نامزدهای ردصلاحیت شده ثلاث باباجانی در اقدامی هماهنگ به حمایت از نامزدی (؟) پرداخته و در کمترین زمان ممکن، شانس رأی آوری ایشان را از صفر به مرز ۵ تا ۶ هزار رای در ثلاث باباجانی رسانده اند.

هرچند که این توافق مشروط به شرایطی است و درصورتی محقق می شود که شانس بازگشت مجدد یکی از نامزدهای ردصلاحیت شده به عرصه رقابت وجود نداشته باشد؛ به هرحال این پیش فرض تا ۲۷ بهمن ماه محرز و آشکار می شود.

اگر مروری به آرای انتخابات دوره ی قبل شهرستان ثلاث باباجانی داشته باشیم و به استناد آن بخواهیم پیش بینی از این دوره ارائه نماییم، لازم است رجوعی به مجموع کل آراء ماخوذه این شهرستان و نسبت توزیع آراء بین نامزدها داشته باشیم. آمار و ارقام حکایت بر آن دارد دوره قبل مجموع آراء مأخوذه شهرستان ثلاث باباجانی ۱۸۵۸۹ رأی بوده است؛ از این میان شهاب نادری ۸۸۱۶ رای، ارسلان قادری ۷۸۹۸ رای، نعمت اله منوچهری ۴۷۵ رای، محمدنظیف محمدی ۳۳۸ رای، سعدی رحمانزاده ۷۲ رای و محمدعزیز محمدی ۵۸ رای کسب نمودند.

اگر نامزدهای قبلی و فعلی مجلس در شهرستان ثلاث باباجانی را مقایسه نماییم، تقریباً همان شرایط قبلی به نوعی مجددا تکرار می شود؛ بطوریکه همچنان شهاب نادری، نعمت اله منوچهری، محمدنظیف محمدی و یک گزینه جایگزین ارسلان قادری همچنان وجود دارند.

اگر آرای این دوره ثلاث باباجانی را ۲۲ هزار رای درنظر بگیریم، و با کسر روستاهای انتزاعی به سرپل ذهاب که بیش از ۲۰۰۰ رای داشتند و افزایش نرخ جمعیت پیش بینی می گردد در این دوره نیز قریب ۲۰ هزار رای ماخوذه داشته باشیم. با این شرایط می توان پیش بینی نمود که ۹ تا ۱۰ هزار رای به گزینه اول اختصاص یابد و گزینه ی دیگر جایگزین ارسلان قادری نیز ۵ تا ۶هزار رای داشته باشد، سایر گزینه ها نیز در مجموع ۵ تا ۶ هزار رای خواهند داشت.

بررسی های میدانی و گفتگوی با فعالان سیاسی شهرستان ثلاث باباجانی نشان می دهد که تضارب آراء در این شهرستان به سان سایر شهرستان های اورامانات وجود دارد و در ادامه نامزدهای محترم می توانند برای افزایش شانس پیروزی خود و جذب آراء مردم، همچنان باجدیت فعالیت در همه مناطق را در دستور کار خویش داشته باشند.

آگاهان درنتیجه گیری این تحلیل یادآوری می نمایند که ثلاث امروز با ثلاث سالهای قبل تفاوت هایی درآن وجود دارد، هیچ عقل سلیمی یکدست بودن تفکرات مردم این دیار را دیگر با تغییر پارامترهای توسعه و…. نمی پذیرد، خیلی ها همچنان معتقدند که علاوه بر دوگزینه ای به نوعی ذکر گردید، سایر گزینه ها- آقایان x ،Y و z – نیز بیش از یک چهارم آرای شهرستان را به خود اختصاص می دهند، بنابراین زمینیه ی کارکردن برای کسب آراء بیشتر سایر گزینه ها مستلزم تلاش وهزینه لازمه دراین راستا می باشد.

در پایان لازم به یادآوری است که فعالان سیاسی و تحلیلگران اوراماناتی شانس پیروزی چهار کاندیدا را در حوزه انتخابیه پاوه و اورامانات بیشتر از سایر نامزدها می دانند و همچنین معتقدند که شرایط و جو ایجاد شده در روزهای آتی و انصراف و یا ائتلاف نامزدها می تواند جایگاه هریک از این افراد را تغییر داده و درنهایت در تعیین سرنوشت انتخابات تاثیرگذار باشد.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۴/۱۱/۲۶ - ۱۸:۲۳


پربيننده ترين ها

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب