دشت حر: رئیس ستاد معین بنیاد مسکن استان کردستان مستقر در ثلاث ‌باباجانی گفت: ۲۱ روستای شهرستان ثلاث ‌باباجانی در جریان زلزله سال گذشته بیش از ۵۰ درصد خسارت دیده‌ اند.

به گزارش دشت حر ، افشین آور با اشاره به اینکه ۴۸ ساعت بعد از زلزله آبان ماه سال گذشته برای استقرار بنیاد مسکن استان کردستان به عنوان ستاد معین در شهرستان ثلاث ‌باباجانی اطلاع داده شد، اظهار داشت: ۲۰۶ روستای قابل سکنه و غیرقابل سکنه و دو شهر تازه‌ آباد و ازگله مورد ارزیابی قرار گرفت و ۲۱ روستا بیش از ۵۰ درصد تخریب داشتند.

وی با اشاره به اینکه مرکز زلزله نزدیک به شهر ازگله بود، عنوان کرد: در مجموع بعد از ارزیابی‌ها ۴۴۹۳ واحد تخریبی و ۶۳۰۰ واحد تعمیری در روستا و شهر شناسایی شد.

آور با بیان اینکه بازسازی تنها با مشارکت خود مردم امکان‌پذیر است، گفت: تاکنون از ۶۳۰۰ واحد تعمیری ۵۹۳۰  واحد عملیات تعمیر را به اتمام رسانده ‌اند و ۱۹۰۰ واحد احداثی در مراحل مختلف ساخت قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۰۴۷ مورد اجرای فونداسیون، ۷۴۶ مورد نصب اسکلت و ۳۴۹ مورد سقف زده شده است، افزود: عملیات بازسازی زمان خاص خود را می‌طلبد و در شهر عملیات بازسازی به دلیل مشکلات اداری روند کندتری دارد.

آور با بیان اینکه وظیفه بازسازی برای بنیاد مسکن تنها به واحدهای مسکونی و تجاری محدود می‌شود، گفت: بازسازی ادارات به عهده سازمان مربوطه است اما چون به فضای فرمانداری نیاز بوده تاکنون امکان بازسازی آن وجود نداشته است.

رئیس ستاد معین استان کردستان مستقر در شهرستان ثلاث‌ باباجانی با اشاره به اینکه آواربرداری و نخاله‌ برداری در سطح روستاها در حال انجام است، عنوان کرد: قبل از عید در شهر تازه‌ آباد از ماشین‌ آلاتی به صورت تراکتور برای حمل نخاله استفاده می‌شد که متأسفانه در جاهایی که حاشیه شهر بود به صورت پراکنده تخلیه می‌شد اما در نهایت مکانی مشخص برای جمع‌ آوری آن‌ها تعبیه شد.

وی با بیان اینکه با وجود اینکه ۶۰۰۰ واحد مسکونی در شهر مشغول تعمیرات بودند اما به صورت روزمره نخاله‌ ها جمع‌آوری شده است، گفت: با توجه به محدودیت زمانی که برای بازسازی مشخص شده و ستادها باید در آن زمان از منطقه خارج شوند در نتیجه از مردم تقاضا می‌شود هر چه سریعتر پیگیر ساخت و ساز شوند که به آن‌ها خدمات ارائه شود.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۷/۰۲/۱۲ - ۱۴:۲۵

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب