دشت حر: سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی گفت: شکارچیان سنجاب ایرانی و عاملین آتش زدن درختان زاگرس توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست ثلاث باباجانی دستگیر شدند.

به گزارش دشت حر ، جهانگیر امیری با اعلام این خبر، گفت: پس از انتشار  تصاویری از آتش زدن درختان مبنی بر شکار سنجاب در فضای مجازی، ماموران یگان حفاظت محیط زیست ثلاث باباجانی پس از بررسی موضوع، این شکارچیان متخلف را شناسایی و در منطقه شیخ صله دستگیر کردند.

امیری تصریح کرد: این دو شکارچی متخلف در مناطق جنگلی این شهرستان و در ارتفاعات تاریکه با سوراخ کردن و آتش زدن درختان بلوط لانه سنجاب ها را تخریب کرده و سپس آنها را شکار می کردند که در جریان این تخلف یک بطانه سنجاب ایرانی، آلات و ادوات صید و زنده گیری از متخلفین کشف و ضبط گردید.

وی افزود: پرونده متخلفین پس از وصول ضرر و زیان وارده به محیط زیست جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع گردید و سنجاب زنده گیری شده با مکان یابی مناسب توسط مأمورین یگان حفاظت به محلی امن منتقل و در آنجا رهاسازی شد.

جهانگیر امیری در خصوص سنجاب ایرانی گفت: شهرستان ثلاث باباجانی از زیستگاه های مهم و با ارزش سنجاب ایرانی است که هر ساله سوداگران حیات وحش اقدام به زنده گیری و قاچاق این گونه با ارزش می کنند.

امیری ادامه داد: این حیوان بسیار فعال و چابک است و متوسط الجثه  بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر طول دارد، موهای پشتی آن خاکستری متمایل به قهوه ای بوده و زیر بدن جانور زرد رنگ و موی سر و پشت دم قرمز حنایی دارد، سر و دم قرمز رنگ سنجاب ایرانی مشخصه ای است که این پستاندار را از دیگر سنجاب های موجود در ایران متمایز می سازد، این جانور از میوه هایی مانند توت، مغزهایی همچون گردو، بادام و بلوط، جوانه ها و پوست درختان تغذیه می کند و دانه هایی مانند بلوط را در زیر خاک پنهان می سازد که این کار کمک فراوانی به رشد و تجدید حیات جنگل های بلوط در غرب ایران می کند.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان ثلاث باباجانی در پایان از همکاری و همراهی دوستداران محیط زیست مخصوصا پرسنل اداره منابع طبیعی شهرستان در شناسایی و دستگیری این شکارچیان متخلف قدردانی کرد و از عموم مردم و دوستداران طبیعت خواست جهت حمایت و حفاظت زیستمندان به محض مشاهده هر گونه تخلف زیست محیطی مراتب را از طریق شماره تماس ۰۸۳۴۶۷۲۴۹۵۵ به این اداره گزارش نمایند.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۱/۱۱ - ۲۱:۴۲


پربيننده ترين ها

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب