دشت حر: ماموستا ملا قادر قادری در حاشیه کلاس تفسیر و اخلاق هفتگی خود با اشاره به درگذشت مام جلال طالبانی رئیس‌ جمهور پیشین عراق، گفت: مام جلال از نظر ذکاوت، عقل و سیاست، شخصیتی ممتاز داشت و مردی فراموش‌ نشدنی در تاریخ کردستان است.

به گزارش دشت حر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌ جمعه پاوه؛ ماموستا ملا قادر قادری در حاشیه کلاس تفسیر و اخلاق هفتگی خود که با حضور جمعی کثیری از عاشقان کلام وحی در مسجد قبا پاوه برگزار شد؛ ضمن تسلیت درگذشت جناب مام جلال طالبانی رئیس ‌جمهور پیشین عراق، ایشان را مردی بزرگ در تاریخ کردستان توصیف کرد و بیان نمود: مرحوم مام جلال از خانواده محترم طالبانی کرکوک و ایل بزرگ زنگنه بود که از نظر ذکاوت، عقل و سیاست، شخصیتی ممتاز داشت و مردی فراموش‌ نشدنی در تاریخ کردستان است.

ماموستا قادری با اشاره به خلائی که بعد از حضور ایشان در مسند ریاست جمهوری عراق پیش آمد، تصریح کرد: بنده معتقدم اگر ایشان امروز رئیس‌جمهور عراق ‌بود؛ قطعاً قضیۀ کردستان عراق به ‌نوعی دیگر پیش می‌رفت.

وی سپس به ذکر خاطره ‌ای از ادب و احترام جناب مام جلال پرداخت و گفت: در خرداد ۷۹ به ‌اتفاق ۳۰ نفر از اهالی قلم از ایران برای شرکت در کنگرۀ دویست و بیستمین سالگرد ولادت ماموستا مولوی کرد به سلیمانیه رفتیم و بعد از ادای فریضه نماز در روز جمعه ۶/۳/۷۹ به قلاچولان محل استقرار مام جلال رفتیم و ایشان با وجود سن زیاد و جایگاه و وجه سیاسی بالا، خود شخصاً از ما به گرمی استقبال کردند و وقتی‌که به ‌رسم ادب از ایشان خواستم جلوتر از ما حرکت کنند، ایشان گفت به توصیه اجدادم هیچ‌گاه جلوتر از یک روحانی راه نمی‌روم هرچند سن من از شما بیشتر است.

ماموستا ملا قادر قادری در ادامه ضمن تسلیت مجدد مرگ مام جلال طالبانی از ایشان به‌ عنوان سیاستمداری هوشیار نام برد و اظهار داشت: ایشان حدود ۵۵ سال مبارزه کرد و  نهایتاً به‌ عنوان سیاستمداری هوشیار، رئیس‌جمهور مملکتی بحران ‌زده، همچون عراق شد و در مدت ریاست جمهوری عراق به بهترین شکل ممکن عامل وحدت بین اقوام و مذاهب عراق شده بود.

ماموستا قادری با قرائت آیه « إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون » و خواندن فاتحه برای آن مرحوم افزود: بر خود لازم می‌دانیم ضمن عرض تسلیت و تعزیت به خانواده محترم ایشان، ملت عراق و ملت اقلیم کردستان؛ در این کلاس فاتحه ‌ای برای ایشان بخوانیم.

امام‌ جمعه پاوه در پایان گفت: تلاش می‌کنیم برای احترام به شخصیت ایشان، اگر زمینه فراهم شود، به همراه هیئتی به سلیمانیه رفته و در جلسۀ فاتحه ‌ایشان شرکت نماییم.

تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۰۷/۱۲ - ۱۱:۵۰

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب