محروميت مستاجران از دريافت کانکس؛

دشت حر: مدیرکل دفتر نوسازی و بهسازی بنیاد مسکن: اگر به مستاجران کانکس داده شود، ممکن است ۱۰ سال دیگر هم در کانکس و فضای عمومی بمانند!!!

به گزارش دشت حر ، با گذشت بیش از یک ماه و نیم از وقوع زلزله ۷/۳ریشتری در استان کرمانشاه که صدها خانوار روستایی و شهری را بی خانمان و داغدار کرد، حالا پس از انجام اقدامات اضطراری اولیه نحوه خدمت رسانی و مدیریت بحران در هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه مورد نقد قرار گرفته است. به رغم اینکه از همان ساعات اولیه حادثه، امداد رسانی نیروهای سپاه و بسیج و خیل کمک های مردمی به منطقه آغاز شد اما شرایط موجود نشان می دهد از حیث خدمات رسانی سیستماتیک و منظم در هنگام حوادث طبیعی چون زلزله، نمی توان برای مدیریت بحران امتیاز مطلوب و قابل قبولی در نظر گرفت! با وجود اینکه طی ده های اخیر بارها شاهد وقوع زلزله و حوادث طبیعی در نقاط مختلف کشورمان هستیم اما زلزله اخیر کرمانشاه نشان داد هنوز هیچگونه نظم و نظام و قاعده ای در این زمینه تدارک ندیده ایم و برای یاری رساندن به مردم در ساعات و روزهای اولیه حادثه، جبران خسارات و بازسازی زندگی شان ساز و کار جامعی وجود ندارد!

پس از گذشت چند ساعت از وقوع زلزله و انتشار اخبار متعدد از وضعیت نابسامان خانواده های زلزله زده به ویژه در روستاهای حاشیه سرپل‌ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی، نیروهای امدادی سپاه و بسیج در کنار نیروهای مردمی به یاری زلزله زدگان شتافتند. از بیرون آوردن اجساد و انتقال مصدومان به مراکز درمانی گرفته تا رساندن آذوقه و پوشاک به بازماندگان این حادثه به صورت خودجوش و بدون برنامه ریزی قبلی در حالی توسط این نیروها انجام می شد که مدیریت بحران تا چندین روز بعد از حادثه همچنان بی نقش و مغفول مانده بود!

اگرچه انتظار می رفت بعد از وقوع زلزله های ویرانگر رودبار و منجیل و زمین لرزه بم به عنوان بزرگترین و مخرب ترین زمین لرزه های ایران در چند دهه اخیر و البته قرار داشتن ایران بر روی کمربند زلزله و گسل های حادثه خیز و احتمال تکرار تجارب تلخ گذشته ساز و کارهای دقیق و اصولی برای مقابله با شرایط بحرانی فراهم شود اما متاسفانه اوضاع فعلی مناطق زلزله زده به خوبی نشان می دهد که مدیریت بحران در کشور نه تنها با کاستی های زیرساختی روبروست بلکه در بحث یاری رسانی به آسیب دیدگان حداقل امتیاز قابل قبول را هم کسب نکرده است!

دستور العمل های ناقص برای مواقع بحرانی !

از توجه به ایمن سازی و فاکتورهای ضروری برای پیشگیری از حوادث مترقبه گرفته تا برنامه ریزی مدون برای سامان بخشیدن سریع به مناطق زلزله زده ضرورتی است که در مدیریت بحران مغفول مانده است. نمونه این کاستی ها را می توان در تعلل در اسکان زلزله زدگان استان کرمانشاه پس از گذشت یک ماه و نیم از حادثه به وضوح مشاهده کرد! در روزهای سرد به دلیل عدم پیش بینی الزامات در شرایط بحرانی از سوی مسئولان، برخی از خانوارهای زلزله زده همچنان از داشتن کانکس هم محروم شده اند و شبهای زمستان را در چادرها سر می کنند. افرادی که چون قبل از زلزله ملک و خانه نداشته اند، حالا باید از دریافت کانکس های اهدایی مردم و سپاه هم محروم بمانند. این در حالی است که مسئولان امر معتقدند محرومیت این افراد از دریافت کانکس ریشه در قوانین حقوقی دارد و ناگزیر باید آن را پذیرفت!

مدیرکل دفتر نوسازی و بهسازی بنیاد مسکن در این خصوص می گوید: اگر به مستاجرانی که خانه ‌شان در زلزله کرمانشاه آسیب دیده کانکس بدهیم با توجه به این‌که مالک نیستند قطعا در فضاهای عمومی شهر مستقر می‌شوند و سیمای شهر پس از مدتی تبدیل به نوعی حلبی‌آباد خواهد شد!

بنابه گفته مجید جودی طبق مصوبه شورای مدیریت بحران، مستاجرانی که خانه ‌شان صد در صد تخریب شده، پنج میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند چرا که اگر به مستاجران کانکس داده شود ممکن است ۱۰ سال دیگر هم در کانکس‌ها و در فضاهای عمومی بمانند! بنابراین عدم ارایه کانکس به مستاجران یک کار کاملا علمی و منطقی است. اما مالکان کانکس را در محل خانه خود نصب می‌کنند که بعد از اتمام بازسازی منازل، جمع می‌شود.

گویا تاکنون بیش از ۴۵۰۰ کانکس در روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه و بیش از ۵۰۰ کانکس هم در شهرها نصب شده و با تهیه ۲۰۰۰ کانکس دیگر اسکان موقت زلزله زدگان تا پایان دی ماه به طور کامل محقق می‌شود. اسکانی که مستاجرها سهمی از آن ندارند!

حال سوال اینجاست با توجه به تکرار مکرر وقوع زلزله در نواحی مختلف کشور و بروز ویرانی های پس از آن آیا مدیریت بحران نمی توانست در دستورالعمل ها و مصوبه هایش چاره ای برای آوارگی مستاجران بیابد؟

آیا زمان آن نرسیده که مسئولان کشور به ویژه در حوزه مدیریت بحران و نمایندگان مجلس در تصویب قوانین به بندهای مربوط به شرایط بحرانی نگاه دقیق تری داشته باشند. قوانینی که ضعف و کاستی های آن تنها به مقوله اسکان مستاجران محدود نمی شود و در تدوین آیین نامه ها و دستور العمل های امدادرسانی، تعیین مسئول در مواقع بروز بحران، نحوه رساندن کمک ها، تامین امنیت منطقه و تدارک شیوه نامه دقیق و جزئی نگر کمک به آسیب دیدگان، با خلاء فراوان روبروست.

نیروهای مردمی پوشش دهنده ضعف مدیریت بحران

با وجود تمام کاستی هایی که در امدادرسانی به زلزله زدگان استان کرمانشاه متوجه مدیریت بحران است اما خوشبختانه حضور به موقع نیروهای مردمی سپاه و بسیج در میان آسیب دیدگان توانست تا حد قابل توجهی فقدان مدیریت بحران را پوشش دهد و مرهی بر زخم عمیق بازماندگان حادثه زلزله این استان بگذارد. ابراز رضایت و قدردانی خانواده های زلزله زده از تلاش این ارگان ها گواهی بر این مدعاست.

طبق گزاراشات رسیده از نواحی شهری و روستایی زلزله زده به ویژه در منطقه سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی از ۴۸ ساعت پس از وقوع حادثه نیروهای سپاه از استان های مختلف عازم این منطقه شده و تا به امروز همچنان مشغول خدمات رسانی هستند. از تلاش برای امداد رسانی به بازماندگان و اسکان اضطراری و موقت زلزله زدگان گرفته تا تهیه بیش از ۴۵۰۰کانکس و سرویس بهداشتی، تهیه روزانه هزاران بسته خوراک گرم و رساندن کمک های مردمی به دست زلزله زدگان توسط نیروهای سپاه، بسیج و جهادگران از جمله اقداماتی است که در کنار حضور برخی فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مناطق زلزله در اولین روزهای وقوع حادثه سبب دلگرمی و رضایتمندی بسیار زلزله زدگان کرمانشاه شده است.

نویسنده: مریم احمدی

منبع:روزنامه جوان
تاریخ انتشار مطلب:۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۱۲:۰۰


پربيننده ترين ها

کانال تلگرام دشت حر کمک به کودکان سرطانی تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب